10 września 2014

Ciastka Kulak's Sweets - Koperty


Producent opisuje je jako wyrób ręczny bez konserwantów, ale czy na pewno tak jest? Samo to, iż są rzekomo wyrobem ręcznym budzi już duże wątpliwości. Podany na pudełku skład jednak nie pozostawia żadnych wątpliwości co do zawartości konserwantów w tym produkcie...





Oto skład przedstawiony na pudełku:


O tyle, o ile do wyrobu ciasta producent nie użył żadnych chemicznych dodatków to już w kremie znajdziemy ich mnóstwo. Przede wszystkim składa się on z wody, cukru i zamiennika cukru w postaci syropu glukozowego, co już nie świadczy najlepiej. Pozostałe składniki to zagęszczacze, barwniki i konserwanty, które powinniśmy raczej omijać.

Skrobia modyfikowana (E1442) - inaczej Hydroksypropylofosforan diskrobiowy. Pełni funkcję stabilizatora, emulgatora, nośnika, zagęstnika i środka wiążącego. Ponadto poprawia kolor i połysk produktów spożywczych. Jego duże stężenie może spowolnić trawienie.

Celuloza mikrokrystaliczna (E460) - stosowana jako emulgator, stabilizator, zagęstnik, środek wypełniający, przeciw-zbrylający oraz nośnik. Na skalę przemysłową otrzymywana jest głównie z drewna. Celuloza jest związkiem nierozpuszczalnym, ale ulega fermentacji w jelicie grubym. Wysokie stężenia mogą spowodować problemy jelitowe, takie jak np. wzdęcia, zaparcia czy biegunki. Z tych powodów nie powinna zawierać tego związku żywność dla dzieci, które są odstawiane od piersi.

Karboksylmetyloceluloza (E466) - wiele różnych zastosowań, głównie jako środek zagęszczający, ale także jako wypełniacz, błonnik pokarmowy, środek przeciw-zbrylający i emulgator. Karboksylmetyloceluloza jest związkiem rozpuszczalnym i może ulegać fermentacji w jelicie grubym. Wysokie stężenia mogą spowodować problemy jelitowe, takie jak np. wzdęcia, zaparcia czy biegunkę. Nieznacznie obniża poziom cholesterolu we krwi.

Dwutlenek tytanu (E171) - w przemyśle farmaceutycznym wykorzystywany jest do produkcji wybielających past do zębów, pudru do twarzy, talku i kremów z filtrem UV. Nie powoduje skutków ubocznych w ilości stosowanej do żywności. W kontakcie ze skórą może spowodować podrażnienia.

β-karoten (E160aii) - jest to naturalny barwnik uzyskiwany z marchwi. Barwi produkty spożywcze na kolor od żółtego przez pomarańczowy do czerwonego. Dzienne spożycie tej substancji nie powinno przekroczyć 5 mg na 1kg masy ciała. Karoten jest dobrym źródłem witaminy A, lecz duże stężenie może wywołać zatrucie oraz żółtawe zabarwienie skóry.

Sorbinian potasu (E202) - dla przemysłu spożywczego pozyskiwany jest na drodze różnych metod chemicznych. Jest środkiem konserwującym głównie przeciwko grzybom i drożdżom. Nie jest skuteczny przeciwko bakteriom. Maksymalne spożycie dla ludzi wynosi 25mg na 1kg masy ciała. Może powodować podrażnienie dróg oddechowych i skóry, alergie, astmę, zapalenie skóry.

Kwas winowy (E334) - na skalę rynkową produkowany z odpadów powstałych w produkcji wina (np. skórki winogron). Pełni funkcję regulatora kwasowości i wzmacniacza aromatów owocowych. Stabilizator barwy w owocach i produktach owocowych. Nie jest metabolizowany przez organizm, jest wydalany wraz z moczem bez żadnych efektów ubocznych.

Polisorbot 60 (E435) - substancja syntetyczna wytwarzana z kwasu stearynowego, sorbitolu i tlenku etylenowego, wykorzystywana jest jako emulgator i nośnik. Maksymalna, dzienna dawka monostearynianu nie powinna przekraczać 25 mg na 1 kg masy ciała. Powinny go unikać osoby, które wykazują nietolerancję na glikol propylenowy. Może być zanieczyszczony innymi substancjami chemicznymi - w przypadku zanieczyszczenia 1,4-dioksanem powoduje nowotwory u zwierząt.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz