6 sierpnia 2014

Jakich produktów powinniśmy unikać w swojej diecie

Źródło: www.4us2be.com

Niektóre produkty spożywane w nadmiarze mogą powodować niszczenie naszych kości, zwiększenie zagrożenia osteoporozą oraz wiele innych chorób cywilizacyjnych m.in.: miażdżycy, wylewu, udaru mózgu, niewydolności krążenia. Do takich produktów zalicza się przede wszystkim:




  SÓL 

Źródło: news.discovery.com
  Powinniśmy spożywać  dziennie nie więcej niż 6 g soli (2,4 g sodu). Na etykietach jest zazwyczaj podana wartość sodu, a nie soli. Możemy ją jednak policzyć mnożąc podaną wartość przez 2,5.
  Sól powoduje zwiększenie wydalania wapnia z moczem, osłabiając tym samym nasz kości. Niestety większość soli spożywamy w produktach "gotowych": wszelkich zupach instant, obiadach z proszków, kostkach rosołowych i fast foodach. Znaczna ilość soli znajduje się także w tradycyjnych przekąskach: krakersach, paluszkach, chipsach, prażynkach itp. Kupując produkty, sprawdzaj czy zawartość sodu nie przekracza 0,5 g na 100g (wysoka zawartość).
  Smak soli jest nabyty, tak więc spokojnie z czasem możemy się od niego odzwyczaić, zmniejszając co jakiś czas spożywane przez nas porcję. Możemy także stosować inne przyprawy zamiast soli, np. suszone oraz świeże zioła. Przede wszystkim powinniśmy jednak wybierać produkty świeże, a nie wysoko-przetworzone.


Źródło: vk.com
   ALKOHOL

  Wedle zasady "wszystko byle z umiarem", kieliszek wina czy szklanka piwa nam nie zaszkodzi. Spożywanie tych trunków w niewielkich może się nawet przyczynić do zmniejszenia ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej serca.
  Alkohol jest jednak, rozkładany w organizmie tylko przez wątrobę, dlatego też jego nadużywanie powoduje stany zapalne wątroby, marskość oraz uszkodzenie regulacji poziomu cukru we krwi. Alkohol uszkadza komórki tworzące nową kość, powoduje nieżyty przełyku, stany zapalne trzustki, owrzodzenia żołądka i dwunastnicy. Picie alkoholu osłabia naszą odporność, przez co jesteśmy bardziej narażeni na inne choroby. Jest to też bardzo napój dostarczający nam w bardzo dużych ilościach"pustych" kalorii
  
   KOFEINA I NAPOJE GAZOWANE 

Źródło: www.searchherbalremedy.com
  Kofeina oraz cukry zawarte w gazowanych napojach, dają szybki lecz krótkotrwały poziom podniesienia cukru. Powoduje to naprzemiennie uczucie pełności, by po chwili znów czuć łaknienie. Na efekty nie będziemy musieli długo czekać: wzrost wagi, bóle głowy oraz matowienie skóry. Kofeina wypłukuje z naszego organizmu wapń i potas oraz zaburza przyswajanie tych minerałów. Wpływa również niekorzystnie na wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego.
  Napoje gazowane zawierają ogromne ilości cukru i chemii, z którą musi uporać się nasz organizm. Są one moczopędne, przez co wydalamy z organizmu wiele wartości mineralnych takich jak: wapń, magnez, cynk i sód.
  Używki te możemy zastąpić kawą zbożową, która jest bardzo wartościowym napojem, a także wodą z cytryną i sokami rozrobionymi z wodą gazowaną.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz