24 marca 2015

10 powodów dla których warto jest jeść brokuł

Źródło: ekaloria.pl

Brokuł - największy konkurent kalafiora, bardzo popularny wśród kulturystów, w Stanach Zjednoczonych promowany jako "wysokowartościowy produkt o niebanalnym smaku". Jest ogólnodostępny i smaczny, ale to głównie jego zasobność w cenne dla zdrowia składniki powoduje, że jest warzywem tak wyjątkowym i polecanym.




10 powodów dla których warto jest jeść brokuł:
  1. Pomaga ochronić przed rakiem. Zawiera potężne antyoksydanty, które powstrzymują raka piersi, szyjki macicy i prostaty.
  2. Chroni przed objadaniem się. 100 gram brokuł ma tyle białka, ile 100 gram ryżu czy kukurydzy, ale o połowę mniej kalorii.
  3. Wzmacnia system immunologiczny. Brokuł zawiera dużą ilość betakarotenu, cynku i selenu, które wzmacniają nasz system immunologiczny.
  4. Ma działanie przeciwzapalne. Zawiera flawonoid, zwany kaempferolem, który wykazuje działania przeciwzapalne.
  5. Pomaga cukrzykom i odchudzającym się. Posiada niewielką ilość cukru, a dużo błonnika, co pozwala na niski poziom insuliny w oragnizmie.
  6. Pomaga wchłaniać witaminę D. Brokuł zawiera witaminę A i K, które pomagają wchłaniać przez organizm witaminę D. Jest to szczególnie ważne zimą, kiedy doskwiera nam brak słońca.
  7. Jest dobry dla oczu. Jest bogaty w karotenoidy, które poprawiają wzrok i są dobre dla oczu.
  8. Poprawia wygląd skóry. Zawarta w nim glukorafanina podczas trawienia przekształca się w inny związek, który sprzyja regeneracji komórek skóry. 
  9. Zapobiega przeziębieniom. Zawarta w brokule witamina C ma właściwości antyoksydacyjne i anty zapalne, które pomagają zwalczać symptomy przeziębienia i zapobiegać zachorowaniom.
  10. Chroni nasze kości. Zawiera dużą ilość wapnia oraz witaminy K, niezbędne dla mocnych kości i ich ochrony przed osteoporozą.
Warto wiedzieć, że...:

  • Brokuł jest bardzo zdrowy i bezpieczny dla organizmu, jedynym jego skutkiem ubocznym spożycia są właściwości gazotwórcze. Jednak, aby je złagodzić, należy brokuł podać z imbirem, kminkiem, koprem lub czosnkiem.
  • Brokuła nie należy przegotować, ponieważ traci on wtenczas swoje wartości odżywcze, sole mineralne i witaminy. Dlatego brokuł powinno się gotować na parze lub w wodzie - al dente (zazwyczaj trwa to 5 minut).
  • Jeśli podczas gotowania brokułu dodamy odrobinę cukru nie straci on swego koloru, a także złagodzimy jego gorzkawy posmak.
  • Główki brokuł powinny składać się z ciemnozielonych lub purpurowych różyczek ściśle przylegających do siebie, bez żadnych śladów zażółcenia. Natomiast łodyga powinna być jędrna, zielona (a nie biała!) i porośnięta zielonymi liśćmi. 
  • Brokuł przechowujemy w lodówce, w plastikowej torebce, nie dłużej niż 5 dni.

                                                                        Źródło: agroplanet.pl

Wartości odżywcze
w 100 g
Wartość energetyczna      30 kcal
Białko2,82 g
Tłuszcz0,37 g
Węglowodany4,04 g
Błonnik2,6 g
 Wapń                                 48 mg

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz