30 października 2014

Wapń - niezłomny przyjaciel

Źródło: www.vismaya-maitreya.pl

W organizmie dorosłej osoby powinien znajdować się ponad kilogram wapnia. W 99 % minerał ten odkłada się w kościach, a także buduje zęby, wspomaga przesyłanie impulsów przez nerwy, gwarantuje skurcz mięśni oraz bierze udział w krzepnięciu krwi.








Jakie są skutki nadmiaru i niedoboru wapnia w organizmie?

Gdy w naszej diecie za mało jest wapnia, dokucza nam bezsenność, zmęczenie, a nawet zawroty głowy, drętwienie i mrowienie w palcach. Poważne braki minerału grożą: bólami brzucha i klatki piersiowej, utratą świadomości, światłowstrętem, podwójnym widzeniem i arytmią serca. Aby do tego nie dopuścić, nasz organizm na bieżąco uzupełnia wapń, wycofując go z "magazynów", czyli z zębów i kości. 

Dieta uboga w wapń sprawia również, że nasz mózg - gdy wykryje niedobór tego minerału w organizmie - stara się wyrównać jego poziom, zwiększając apetyt. Dlatego też podczas diety odchudzającej należy zwiększyć ilość pokarmów zawierających wapń. 

Zarówno niedobór, jak i nadmiar wapnia niekorzystnie wpływa na zdrowie. Nadmiar tego pierwiastka powoduje zaparcia, nudności, brak apetytu. Znaczne podniesienie stężenie tego pierwiastka we krwi może zagrozić odkładaniem się go w tkankach miękkich, na przykład nerek lub serca. Może to prowadzić do powstawania kamieni nerkowych oraz obniżenia wchłaniania cynku i żelaza.

Co jeść by mieć jak najwięcej wapnia?

Najbogatszym źródłem dobrze przyswajalnego wapnia jest mleko i jego przetwory. Znaczące ilości tego minerału posiadają ryby, zwłaszcza te które spożywamy z ośćmi. Niektóre produkty roślinne (nasiona fasoli, soja, natka pieruszki, szpinak, szczaw, jarmuż, orzechy), również zawierają spore ilości wapnia, ale nie jest on z nich tak dobrze przyswajany. Dzieje się tak, ponieważ część z nich zawiera związki (fityniany i szczawiany) utrudniające jego wchłanianie.



Zestawienie wybranych produktów i zwartość wapnia w porcji:

Źródło: www.dietaifitness.pl


Które produkty doprowadzają do niedoborów wapnia?

Substancje, które zwiększają wydalanie wapnia to: fosforany, białko, kofeina i sód. Fosforany są składnikami konserwantów występujących m.in.w fast foodach, konserwach, zupach w proszku i napojach gazowanych. Groźne może okazać się także nadmierne spożywanie alkoholu, mocnej kawy czy czarnej herbaty. Zawarte w nich substancje wypłukują pozyskany z pokarmu wapń i utrudniają wchłaniania białka. Jednak, najważniejszym czynnikiem zwiększającym wydalanie wapnia jest sód obecny w soli kuchennej.

 
Ile wapnia potrzebujemy?
  • Niemowlęta - 260 mg;            
  • Dzieci 1-3 lat - 700 mg;       
  • Dzieci 9 - 13 lat - 1300 mg;     
  • Nastolatki 14 - 18 lat - 1300 mg;    
  • Dorośli 19 - 50 - 1000 mg;   
  • Mężczyźni > 50 lat - 1000 mg;      
  • Kobiety > 50 lat - 1200 m 


Źródło: www.neomo.ca



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz